S1 Ep1: David Hradil – Stalo se, že mi klient nezaplatil

Ivana Lehkoživová   |   16. 04. 2020

David Hradil je majitelem webové agentury ShopUp. Dlouhou dobu býval freelancerem zaměřeným na online marketing a tvorbu internetových stránek. Teď je ovšem podnikatelem, který si plně uvědomuje změny, jež tato proměna přináší. Na co si musel dát největší pozor? Co ho zaskočilo a jak si s problémy během své kariéry poradil? To se dozvíte v tomto rozhovoru.

Když se zastavíme u těch smluv. Máte všechny smlouvy písemné? Anebo něco děláte tzv. na dobré slovo?

Já jsem ze začátku dělal hodně věcí na dobré slovo, obzvlášť když jsem byl freelancer, tak jsem neměl smlouvy žádné. A teď už vlastně ty věci děláme ve větším objemu, tím myslím, že ty věci mají větší hodnotu, než co mívaly dříve, a už všechno je dané na smlouvu.

Když to porovnáte, to období, kdy jste tedy fungoval na ty ústní dohody, s těmi písemnými smlouvami, posunulo Vás to nějak v tom podnikání? I to, že vlastně máte tu písemnou smlouvu?

Je to čitelnější, ale ono ve finále stejně ta smlouva je, minimálně, jak to vnímám já, ta smlouva je ta poslední berlička. Když se prostě nepohodneme s tím klientem v průběhu, tak aby tam prostě byla definována nějaká pravidla toho, co se bude dít, když něco, ale stejně se snažím vždycky se domluvit s tím klientem na nějaké lidské úrovni. Když třeba klient na začátku něco neví, může to být často i naše chyba, nezná úplně všechny ty technologie, veškeré ty procesní věci, takže se nějakým způsobem snažím vždycky domluvit tak, abychom byli všichni spokojení. Takže smlouvy využíváme proto, často se může stát, že jsme i natlačováni z pozice klienta do nějakých situací, které se nám nelíbí, tak už můžeme říct, hele, prostě to už ne, tady máme nějaká pravidla, pojedeme podle nich.

Takže fungujete i někdy trošičku jinak, než jak máte v té smlouvě uvedeno?

No, upřímně řeknu, je to zcela běžné, ale ta smlouva se vždycky na začátku podepíše, aby vždycky, když už je nějaký velký problém, tak abychom měli na co navázat, a říci, hele, tady na tom jsme se na začátku domluvili, pojďme podle toho zpátky.

Stalo se Vám, že Vám klient nezaplatil?

To se nám stalo hned na začátku. To jsme právě vytvářeli e-shop pro známého, a to byla jedna z těch spoluprací ještě na dobré slovo, kdy by se dalo říci, že klient očekával trošku něco jiného, než co jsme mu říkali. Nevím, jestli to bylo tím, že nás neposlouchal nebo nerozuměl těm věcem, těch vstupů tam může být mnohem víc, takže u tady toho klienta, vlastně po pár měsících, jsme tu spolupráci rozvázali, ale my už jsme měli proinvestovaných docela dost peněz, ale ve finále nám tu zakázku nezaplatil.

Vyšlo by Vás teda levněji, kdyby jste tu smlouvu měli? Písemnou?

Určitě, já si myslím, že určitě, bylo by to čitelnější pro obě dvě strany ze začátku, a možná by se tato situace nestala…

Potřebujete právní radu? Ve smluvinu vám rádi pomůžeme.